کارخانه تولید لوله های PVC

لوله‌های pvc یکی از پرکاربردترین محصولات پتروشیمی هستند که، نقش بسزایی در روند کار بسیاری از صنایع ایفا می‌کننند. در واقع پی وی سی، یک نوعی از پلاستیک‌های سخت می‌باشد، که بوسیله‌ی روان کننده‌ها، قابلیت انعطاف پیدا کرده و نرم می‌گردد. از این ماده در صنایع مختلفی مانند: برش دادن عمودی پنجره، صفحه گرامافون‌ها، لوازم نصب کردنی، پنجره‌های بدون دید، کیف‌‌های ارزان قیمت، اثاثیه یا لوازم داخلی مانند پرده، کف‌سازی، ساختن سقف و… استفاده می‌شود. در ایران کارخانه‌ تولید لوله‌های  pvcزیاد است که در این مقاله، به معرفی مهم‌ترین آن‌ها می‌پردازیم.

لوله PVC چیست؟

لوله pvc نوعی لوله پلاستیکی است که از پلی وینیل کلراید (PVC) ساخته می شود .لوله‌هایpvc  در گذشته‌ها، در مصارف مختلفی از جمله، انتقال دادن آب آشامیدنی، تخلیه و همچنین لوله‌کشی زیرزمینی، به کار گرفته می‌شد. در حالت طبیعی و نرمال، این ماده سفت بوده و قدرت شکنندگی بالایی دارد؛ اما زمانی که با یک سری از مواد افزودنی نظیر نرم کننده‌ها ترکیب می‌شود، نرم‌تر شده و انعطاف آن بالاتر می‌رود. در حقیقت قدرت چکش‌خواری این ماده زیاد می‌شود. برخی از کاربردهای این لوله را می‌توان به موارد زیر دسته‌بندی کرد:

 • لوله‌های آب گرم در سیستم‌های HVAC
 • لوله‌های آب سرد در سیستم‌های HVAC
 • مورد استفاده در لوله‌های آبیاری در مزارع
 • لوله‌های انتقال دهنده‌ی آب زیرزمینی
 • لوله‌های با قابلیت انعطاف بسیار زیاد

علاوه بر موارد گفته شده، اتصالات مربوط به لوله‌ها نظیر: شاخه‌ها، شیرها، براکت‌ها و… به وسیله‌ی پی وی سی ساخته شده و در لوله‌کشی به کار می‌رود. کارخانه‌ تولید لوله‌های  pvcدر ایران، این موارد را ساخته و در بازار عرضه می‌کنند.

مشاهده کنید » تولید لوله PVC برق

مواد خام تشکیل دهنده‌ی PVC

می‌توان گفت که پی وی سی، محصولی است که حاصل منابع طبیعی زمین است. این منابع شامل: نفت، نمک و گاز می‌باشد. پی وی سی از سوخت تجدیدناپذیر بسیار کمی برای تولید استفاده می‌نماید. چرا که برخلاف ترموپلاستیک‌ها که به طور کامل از نفت تهیه می‌شوند، پی وی سی از دو نوع ماده‌ی ابتدایی برای ساخت استفاده می‌کند. ساخت پی وی سی از طریق این دوماده که شامل: 57 درصد از نمک معمولی و 43 درصد هیدروکربن است، حاصل می‌شود.

مزایای استفاده از لوله‌های PVC

همانطور که در موارد بالا اشاره شد، لوله‌های پی وی سی در مصارف مختلفی کاربرد داشته و استفاده می‌شوند. اما دلیل استفاده و تولید این لوله‌ها را می‌توان، در مزایای موجود در این لوله‌ها دانست. برخی از مزایای این لوله‌ها، به شرح زیر می‌باشد:

 • مقاومت بسیار زیاد این لوله‌ها نسبت به گرما و خوردگی‌ها
 • وزن بسیار سبک
 • حمل و نقل آسان این لوله در مسافت‌های زیاد
 • مقرون به صرفه بودن
 • قالب‌گیری آسان و تبدیل کردن آن به شکل‌های متنوع
 • مقاوم بودن در برابر فشار زیاد آب و در نهایت، عملکرد مناسب در لوله‌های زیرزمینی و سیالات زیربار فشار
 • نداشتن اثر و استحکام  نسبت به فعل و انفعالات شیمیایی، و در نهایت کاربرد آن مصارف خانگی
 • قابلیت بازیافت: لوله‌های PVC را می‌توان بازیافت کرد. این امر آنها را به یک گزینه پایدار برای کاربردهای ساختمانی و زیرساختی تبدیل می‌کند.

همه‌ی این مزایا، سبب تولید این محصول در کارخانه‌ تولید لوله‌های  pvcشده است.

مشاهده کنید » کارخانه لوله پلیکا در تهران

لوله‌های PVCچگونه تولید می‌شوند؟

این نوع از لوله‌ها، طی روش‌های مختلفی و توسط دستگاه‌های متنوع ساخته می‌شوند. به طور کلی، فرآیند تولید این لوله طبق مراحل زیر، انجام می‌گیرد:

 • مواد ابتدایی به شکل گرانول یا پودر وارد دستگاه اکسترودر می‌شود.
 • مواد ابتدایی در چندین بخش از دستگاه اکسترودر، ذوب و داغ می‌گردد.
 • بعد از آن، از طریق قالب‌ها، اکسترود شده و به شکل مد نظر درمی‌آید.
 • سپس خنک می‌گردند.
 • در کارخانه‌ تولید لوله‌های  pvc پس از طی کردن مراحل فوق، لوله‌ها در ابعاد مورد نظر بریده شده و آماده‌ی مصرف می‌شوند.

به چه دلیل باید در تولید لوله پی وی سی سرمایه گذاری نماییم؟

به اعتقاد کارشناسان مربوطه و طرح‌های توجیهی ساخت لوله‌های پی وی سی، سرمایه‌گذاری برای تولید این دسته از لوله‌ها بسیار انتخاب عاقلانه و هوشمندی می‌باشد. علت این امر آن است که، لوله‌های پی وی سی به دلیل مزایای بیشمار و غیر قابل انکاری که دارند، با سرعت زیادی پیش رفته، و جایگزین بسیار مناسبی برای لوله‌های فلزی در لوله‌کشی ساختمان‌ها و دیگر صنایع مربوطه هستند.

 همانطور که در مطالب فوق از اهمیت این لوله‌ها صحبت کردیم، پی وی سی جزو جدانشدنی در صنایع ساختمان‌سازی، آب و فاضلاب، سیستم‌های مربوط به آبیاری، کابل‌کشی‌های برق و دیگر صنایع هستند؛ به همین علت نیز در بازار تقاضای بسیار زیادی دارند.

انواع مختلف لوله‌های پی وی سی

لوله‌های پی وی سی در کارخانه‌ تولید لوله‌های  pvcبه شکل‌های مختلفی تولید شده و در صنایع گوناگونی بسته به نیاز افراد استفاده می‌شوند. همانطور که می‌دانید، دایره‌ی استفاده از این لوله‌ها بسیار زیاد است و در تمامی صنایع از آن‌ها استفاده می‌کنند. در ادامه به بررسی انواع مختلفی از لوله‌های پی وی سی می‌پردازیم. این لوله‌ها در انواع مختلف زیر دسته‌بندی می‌شوند:

 • لوله‌های پی وی سی معمولی

به لوله‌های پی وی سی معمولی، لوله پولیکای ارزان نیز گفته می‌شود. این دسته از لوله‌ها در صنایعی از جمله: سیستم‌های آبرسانی، تهویه، شوتینگ زباله، عبور سیم و کابل‌های مخابراتی، ناودان‌ها و …کاربرد دارند.

 • لوله‌های پی وی سی فشار متوسط

این دسته از لوله‌های پی وی سی نسبت به نوع اول آن از مقومت بسیار بالایی برخورد بوده، و در سیستم‌هایی مانند: سیستم فاضلاب، کانال‌های عبور هوا، عبور سیم‌های برق و… استفاده می‌شوند.

 • لوله‌های پی وی سی فشار قوی

از لوله‌های فشار قوی پی وی سی، در سیستم‌های فاضلاب صنعتی و شهری، عبور دادن اسید‌ها و مواد شیمیایی در کارخانه‌ها و… استفاده می‌کنند.

کلام پایانی

با توجه به موارد گفته شده در این مقاله، باید گفت که لوله‌های پی وی سی طی سالیان اخیر جایگاه ویژه‌ای در صنایع مختلف داشته‌اند.پولیکا نوین بعنوان کارخانه‌ تولید لوله‌های  pvcدر ایران نیز، با در نظر گرفتن آخرین دانش‌ها و تکنولوژی حال حاضر در دنیا، بیش از پیش اقدام به ساخت این نوع از لوله‌ها و اتصالات مربوط به آن، با کیفیت بالا کرده‌اند. لوله‌های پی وی سی به دلیل قدرت انطباق پذیری زیاد، در مصارف مختلفی مانند، پروژه‌‌های لوله‌کشی ساختمانی و صنعتی، پروژه فاضلاب‌ها و یا برای اهداف کشاورزی، در میان کاربران از مقبولیت بسیار بالایی برخوردارند. دلیل این محبوبیت به خاطر ویژگی‌‌های مهم آن‌ها مانند: ایمنی، استحکام و مقاومت بالا، پایداری و مقرون به صرفه بودن است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *